flaga polski flaga wielkiej brytani flaga włoch

Śladami Freddiego Mercury na Zanzibarze

Freddi Mercury i jego dom na Zanzibarze

Jednodniowa wycieczka po Stone Town

Zanzibar słynie z rajskich plaż, lazurowego oceanu, pobudzającego aromatu przypraw i… Freddiego Mercury’ego. Urodzony w głównym ośrodku wyspy Kamiennym Mieście, czyli Stone Town, spędził na niej swoje najmłodsze lata. Wiele z atrakcji Stone Town poświęconych jest gwieździe kultowej grupy Queen. Na zanzibarskiej starówce znajdziemy liczne restauracje oraz sklepy sygnowane nazwą muzyka. Najpopularniejszy wśród turystów jest jednak jego dom rodzinny, czyli Mercury House Stone Town. Choć mieszkał na niej jedynie do 8 roku życia, poszukamy śladów, które po sobie pozostawił. Zacznijmy więc od początku.

Freddie Mercury na Zanzibarze – zanim przyszedł na świat

Rodzice gwiazdy przybyli na Zanzibar z Indii. Wyspa była wtedy kolonią brytyjską, a Bomi Bulsara ojciec muzyka, otrzymał tam pracę jako urzędnik. Rodzina zamieszkała w Stone Town, jednakże parokrotnie zmieniała swoje miejsce zamieszkania.

Jesteś zainteresowany Zanzibarem? Sprawdź inne atrakcje w okolicy. Oferujemy wycieczki, które zostają w pamięci do końca życia!

Dom Frediego Mercurego

W sieci oraz na wyspie krąży plotka, jakoby artysta przyszedł na świat w warunkach domowych. Tak naprawdę Freddie Mercury urodził się w szpitalu rządowym Mnazi Mmoja 5 września 1946 roku. Wybudowany w 1926 roku, do dziś funkcjonujący jako główny ośrodek zdrowia wyspy, jest atrakcją, którą musi odwiedzić każdy fan muzyka podczas podróży na Zanzibar. To wyjątkowa okazja, aby poznać pełną historię życia wokalisty. To tutaj należy rozpocząć swoją przygodę, idąc śladami Freddiego Mercury’ego na Zanzibarze.

Freddie Mercury House Zanzibar

Miejsc, które promują się jako dawny dom rodzinny Freddiego Mercury’ego, jest kilka. Wynika to z tego, że tak naprawdę nie istnieje udokumentowana historia miejsc zamieszkania rodziny Bulsarów, a było ich kilka. Najpopularniejszym z nich jest Mercucy’s House Zanzibar, czyli Dom Mercury’ego. Jest to, znajdujący się na Kenyatta Road, niepozorny budynek, którego fasada przyozdobiona jest witrynami i szyldami ze zdjęciami muzyka. Na szczególną uwagę zasługują frontowe drzwi budynku, które mają bardzo charakterystyczny styl zdobień, typowy dla Zanzibaru.

Pomimo że informacja o tym, czy faktycznie mieszkała tam rodzina wraz z przyszłą legendą rocka, jest tylko częściowo potwierdzona (przynajmniej przez Google), to z pewnością jest to miejsce godne uwagi, gdyż można dzięki temu poznać nie tylko historię Freddiego, ale także samego Stone Town.

Muzeum Freddiego Mercury’ego na Zanzibarze

Skoro wspomnieliśmy już o domu rodzinnym gwiazdy, to musimy także powiedzieć o Muzeum Freddiego Mercury’ego na Zanzibarze, które znajduje się w tym samym miejscu, co słynny Mercury’s House. Otwarte zostało 24 listopada 2019 roku, czyli w dokładnie 28 rocznicę śmierci ukochanej gwiazdy. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone legendzie.

Muzeum Freddiego Mercury’ego na Zanzibarze objęte jest oficjalnym partnerstwem z Queen Productions Limited. W środku znajdują się eksponaty, ukazujące związek artysty z jego miejscem urodzenia – Stone Town oraz rodzinną religią zaratusztrianizmem. Znajdziemy tam także ekskluzywne zdjęcia Freddiego z różnych etapów jego życia – od dorastania na rajskiej wyspie, szkołę w Panchgani (Indie), po resztę jego podróży do stania się jedną z największych gwiazd wszech czasów.

Muzeum jest prawdziwą gratką dla fanów muzyki Queen. Poza licznymi zdjęciami z okresu dzieciństwa i młodości, w jego zbiorach znajduje się także prawdziwy fortepian i ubrania sceniczne artysty. Zobaczyć w nim można także filmy z koncertów muzyka

Muzeum Freddiego Mercury’ego na Zanzibarze można odwiedzać codziennie od 10 do 18 w cenie 8 dolarów za bilet. Więcej informacji dostępnych jest na stronie muzeum.

Freddie Mercury

Freddie Mercury Zanzibar – Szkoła misyjna w klasztorze św. Józefa

To ostatni przystanek na trasie historii Freddiego Mercury’ego na Zanzibarze. Przyszły gwiazdor zaczął w niej naukę w wieku 5 lat. Choć uczęszczał do niej jedynie przez 3 lata, jest kolejnym, ważnym śladem muzyka na jego rodzinnej wyspie. W 1964 roku placówka zmieniła swoją nazwę na Liceum Tumekuja. Szkoła jest ciekawym zwieńczeniem podróży po atrakcjach Zanzibaru związanych z Freddiem Mercury’m.

Inne pomysły na jednodniową wycieczkę po Stone Town

Oczywiście Freddie Mercury nie jest jedyną atrakcją Stone Town. Historyczne miejsce oferuje także wiele innych niespodzianek. Jego barwna historia od wieków przyciągała ludzi z całego świata. Do dziś znajdziemy w nim wpływy nie tylko afrykańskie, ale też arabskie, indyjskie oraz europejskie. Na zwiedzanie starówki Zanzibaru z pewnością warto poświęcić więcej czasu i zobaczyć, co kryje w sobie to malownicze miejsce. Sprawdź 5 innych pomysłów na jednodniową wycieczkę po Stone Town.