PORADNIK TURYSTY


Temperatura na Zanzibarze

Temperatura na wyspie pozwala cieszyć się wakacjami w zasadzie przez 365 dni w roku. Występują tu jednak pory suche i pory deszczowe. Pory deszczowe nie oznaczają jednak ciągłych opadów. Czasami pada tylko kilka godzin w ciągu dnia, a przez resztę czasu możemy cieszyć się piękną pogodą. Temperatura w ciągu dnia bardzo rzadko spada poniżej 25 st. C. Noce są odrobinę bardziej rześkie, jednak temperatura nieczęsto wynosi mniej niż 20 st. C. Temperatura wody natomiast waha się od 23 do 27 st. C.

Jak się ubrać na Zanzibarze?

Ze względu na wysoką temperaturę przede wszystkim sprawdzą się przewiewne, lekkie stroje. Dla kobiet idealne będą chusty/pareo, które wystarczy założyć na strój kąpielowy. Można je kupić na miejscu i to w pięknych kolorach. Mężczyźni mogą postawić na shorty, cienkie t-shirty czy lniane koszule.

Na Zanzibarze nie można opalać się topless. Poza terenem hotelu i plażą ramiona oraz kolana powinny być zakryte. By nie odparzyć sobie stóp podczas pieszych wycieczek warto postawić na klapki lub sandały. Przydadzą się również buty do wody, ponieważ w niektórych częściach wyspy występują jeżowce, na bardziej odległych od naszego hotelu plażach można napotkać również skaliste podłoże. Koniecznie zabierz również czapkę lub kapelusz. Chroni głowę przed przegrzaniem oraz dodaje stylu!

Waluta i płatności na Zanzibarze

Oficjalną walutą obowiązującą na Zanzibarze jest Szyling Tanzański (TZS). W większości miejsc można jednak płacić w Dolarach Amerykaskich. 1 Dolar to około 2300 Szylingów.

Na Zanzibarze są bankomaty, jednak nie ma ich zbyt wielu. Sporo jest ich jedynie w Stone Town, czyli jedynym mieście na wyspie, które jest również jej stolicą. Gotówkę najlepiej wymieniać w mieście, ze względu na najkorzystniejszy kurs. Oczywiście w Zanzibella Hotel pomożemy we wszystkich sprawach związanych z Twoją podróżą, a więc również w sprawach związanych z płatnościami.

Karty płatnicze są przyjmowane w hotelach i lepszych restauracjach, często również w sklepikach z pamiątkami dla turystów. Jednak przy płatności kartą naliczana jest nieduża prowizja. W przypadku wymiany waluty, warto wymieniać dolary (banknoty) o nominale 50 i 100 USD. Otrzymasz wtedy lepszą cenę. Warto zwrócić uwagę by były wydane po 2010 roku, starsze nie są respektowane.

Zawsze warto mieć przy sobie odrobinę drobnych na małe wydatki czy wszechobecne napiwki dla licznych pomocników. Standardowe 5$ może bardzo często pomóc załatwić wiele spraw 🙂

Bezpieczeństwo i opieka zdrowotna na Zanzibarze

O szczepieniach piszemy w PORADNIKU PRZED WYLOTEM. Jest to temat, z którym warto się zapoznać odpowiednio wcześniej przed planowanym wylotem.

Na Zanzibarze istnieje kilka rzeczy, na które warto uważać. Głównym problemem jest ryzyko oparzeń słonecznych. Odpowiednia odzież oraz kremy z filtrem jednak wystarczą by się przed tym chronić. Warto również posiadać dobre okulary przeciwsłoneczne z mocnym filtrem UV.

Koniecznie należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zawsze mieć ze sobą dużą butelkę wody. W klimacie tropikalnym pocimy się szybciej, a więc i większe są utraty wody w organizmie.

Przypadki malarii na Zanzibarze są niezwykle rzadkie. Prowadzi się tu regularne działania zwalczające siedliska komarów za pomocą specjalnych środków. Warto jednak korzystać z środków odstraszających komary, stosować moskietiery po zmroku, ubierać jasne ubrania (ale nie w jaskrawych kolorach) oraz nie stosować perfum o słodkim, kwiatowym zapachu.

Na Zanzibarze posiadasz pełny dostęp do służby zdrowia. Nasz hotel pomoże Ci dostać się w razie konieczności do lekarza pierwszej pomocy. Placówka świadcząca pomoc pochodzącą z europy znajduje się w miejscowości, w której mieści się nasz hotel. Na wyspie jest również dostęp do europejskich leków. W Stone Town znajduje się również specjalistyczny szpital, który jest dobrze wyposażony.